Özel Kadınların Özel Bakımları

Genital Bölge Enfeksiyonları Nelerdir

Merhaba değerli okurlarım;

Bugünkü konumuz kadınların sürekli problem yaşadığı, yanlış bakım ve yanlış ürünler kullanarak bu problemi daha da büyük hale getirip doktor yolunu tuttuğu genital bölge enfeksiyonları…
Genital bölge enfeksiyonları nelerdir ve neler sebep olur öncelikle bunu öğrenelim.

Genital bölge enfeksiyonları nelerdir?

Genital bölge enfeksiyonları;

  • Mantar
  • Kaşıntı
  • Kokulu ve yeşil renkte akıntı
  • Kesik çökelik gibi akıntı olarak kendini gösterir

Genital bölge enfeksiyonlarına neden olan durumlar

  1. Yanlış çamaşır kullanımı
  2. Sabun kullanımı
  3. Tüy temizliğinde yapılan hatalar
  4. Yanlış taharetlenme
  5. Cinsel ilişki öncesi ve sonrası duş almamak
  6. Suyun az içilmesi

Gelin şimdi bu maddeleri daha detaylı inceleyelim…

1. Yanlış çamaşır kullanımı

Çamaşır seçerken pamuklu çamaşır olmasına dikkat etmeliyiz. Naylon ve polyester kumaşlar genital bölgeyi terletir ve bakterilerin oluşumuna neden olur. Islaklık olan yerde bakteriler çok daha kolay ve hızlı çoğalırlar. Pamuklu iç çamaşırı kullanımının yanı sıra çamaşır değişimine de özen göstermeliyiz. Çamaşırınızı her akşam yenisiyle değiştirmeli gerekiyorsa gün içerisinde de değiştirmelisiniz.

2. Sabun kullanımı

Genital bölge pH dengesi dediğimiz bir çözeltiye sahip. Bu çözeltide bulunan yararlı bakteriler vajinayı dış mikroplardan korumaya yardımcı oluyor. Genital bölge temizliğinde kullanılan sabunlar ya da duş jelleri koruyucu kalkan görevi gören pH dengesini bozuyor ve vajinayı dış mikroplara karşı savunmasız hale getiriyor. Diş macunu ile yüzümüzü yıkamıyoruz değil mi? Ya da şampuanla dişlerimizi fırçalamıyoruz. Duş jeliyle saçlarımızı da yıkamıyoruz. Hepsi ayrı bölgeler için ayrı formüllerle üretilmiş çünkü. Genital bölge temizliği de ayrı özen ve ayrı formülle üretilmiş ürün ister. Bunun için biran önce sabunla temizlenme alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz.

Peki ne ile temizlik sağlayacağız dediğinizi duyar gibiyim… Biz Oriflame kadınlarının kullandığı hatta doktorların da tavsiye ettiği Feminelle temizleyici jellerden hemen bir tane alıp banyonuza koymalısınız. Feminelle jeller hafifletilmiş formülle üretildiği için hijyen sağlarken pH dengenizi bozmaz. Feminelle jellerde ihtiyacınıza göre tazeleyici, yatıştırıcı, rahatlatıcı, koruyucu ve istenmeyen kokuların oluşumunu engelleyerek, nemlendirmeye yarayan farklı içeriklere sahip ürünler bulabilirsiniz. Feminelle jellerdeki ortak nokta neydi pH dengesini bozmayışıydı. Temel kuralımızı unutmayalım değil mi? 🙂

Oriflame Feminelle Intimate Gel

3. Tüy temizliğinde yapılan hatalar

Genital bölgeyi temiz tutmalı ve tüylerin uzamamasına özen göstermelisiniz. Tüylerin fazla uzaması genital bölgeyi nemli tutar ve bakteriler çoğalır. Özellikle adet döneminden önce tüy temizliğinizi yapmalısınız böylelikle kötü koku oluşumunu da engellemiş olursunuz. Tüy temizliği için jilet kullanımını tercih ediyorsanız buna özel jiletler kullanmalı ve kullanım süresini geçmemelisiniz. Oriflame Silk Beauty traş bıçaklarını denemenizi tavsiye ederim. 3 bıçaklı, oynar başlıklı ve paslanmaz çelikten üretilmiştir. Üzerinde bulunan şeritlerde E vitamini ve aloevera özü bulunduğu için pürüzsüz ve rahat bir traş sağlar. Ağda ve tüy dökücü tercihiniz için de sizlere öneri olarak Silk Beauty ürünlerini öneriyorum. Tüylerin geç çıkmasını sağlıyor ve dermatolojik olarak kanıtlanmış ürünlerdir.

4. Yanlış taharetlenme

Temizlenirken arkadan öne doğru yapılan temizlik genital bölgenize pislik bulaşmasına neden olur ve bu da çeşitli enfeksiyonlara sebep olur. Temizlenirken mutlaka önden arkaya doğru temizlenmelisiniz.

5. Cinsel ilişki öncesi ve sonrası duş almamak

Cinsel yolla çok fazla enfeksiyon kapılabilir bu yüzden çiftlerin ilişki öncesinde duş almalarında fayda var. Bunu havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra duş almakla örneklendirebiliriz.

6. Suyun az içilmesi ve üşütmek

Üşüttüğünüzde idrar yollarınızda meydana gelen bakteriler vajinaya da bulaşır bundan dolayı bol bol su içmeli ve üşütmemeye özen göstermelisiniz.

Sevgili okurlarım günümüzde kadın hastalıkları her geçen gün artmakta ve bunun temel sebepleri de yukarıda sıraladığımız maddelere yeteri kadar özen göstermemekten kaynaklanan enfeksiyonların sık sık tekrarlamasıdır. Enfeksiyonların oluşmaması için neleri yapmanız ve neleri yapmamanız gerektiğini öğrendiniz. Feminelle jellerden hemen bir tane almak istediğinizi biliyorum çünkü ben de bir doktordan sabunun genital bölgenin pH dengesini bozduğunu öğrendikten sonra almaya karar vermiştim.

Feminelle jellerden hemen bir tane edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ocak kataloğunda büyük indirimde, stokları tükenmeden aramanızı öneririm. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere sevgiyle kalın…

Oriflame Üye Ol
Kaynak: tr.oriflame.com 2021

Bir yanıt yazın

5 × 1 =