Serbest Radikaller ve Antioksidanlar

Serbest radikaller yaşlanmadan önemli ölçüde sorumluysa, antioksidanlar yaşlanmayı önleyebilir mi?

Oriflame ürünleri Antioksidan maddeleri içeriyor mu?

Cildin sıkılığını  ve esnekliğini sağlayan kollojen dokudur. Kırışıklık ve sarkmaların esas nedeni cilt altı dokudaki kollojen kaybıdır. Yaşlanmanın  dış etkileri içinde en önemli neden serbest radikallerin artmasıdır. Serbest radikallerin artması doğal yaşlanma sürecinin hızlanması demektir. Kişi sağlıklı olduğunda, yeterli ve dengeli beslenme, temiz bir çevrede yaşama, yeterli uyuma sağlandığında vücut serbest radikallerle baş edebilir. Yaşam kalitesi bozulduğunda, serbest radikallerde artma anormal boyutlarda olabilir.

Oksijen, vücut için vazgeçilmez bir elementtir. Yaşamımızı sürdürmek için havanın moleküler oksijenini tüketiriz ve  havasız yerlerde yaşayamayız. Bedenimizdeki hücreler kendi biyolojik döngüsü içinde sürekli yenilenmektedir ve bu yenilenme faaliyeti sırasında serbest radikal açığa çıkar.

Serbest Radikal Nedir?

Serbest radikal, yapısında en az bir tane eşlenmemiş elektron bulunduran reaktif karakterdeki oksijen atom veya molekülleridir. Serbest radikaller, yapısındaki eksik elektronu tamamlamak için etrafındaki doku ve hücrelere karşı saldırgandır. Hücre yapısına, DNA’ya ve yağ dokusuna çok büyük zarar verirler.

Peki vücuttaki hücrelere zarar vermeden nasıl etkisiz hale getirilecek bu serbest radikaller?

Antioksidanların yardımıyla…. Gençliğin kaynağı sağlık olduğundan cilt bakımında antioksidan ürünler sürülmekle beraber, antioksidan bir yaşam tarzı belirlenmelidir.

Antioksidan nedir?

Antioksidan, yağların oksidasyonunu yavaşlatan maddedir. Canlılarda kimyasal süreçler, özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir. Böylece hücrelere ve canlıya zarar verebilir.

En önemli antioksidanlar nelerdir?

Uyku: Havanın kararmasıyla salgılanmaya başlanan melatonin, 23:00-04:30 saatleri arasında kanda pik yapar ve yavaş yavaş azalır. Melatonin hormonu doğal bir uyku ilacıdır ve vücut uykuda kendini onarır. Sabah olup güneş doğduğunda yerini insana enerji ve yaşama sevinci veren Serotonin hormonuna bırakır.

Antioksidan Özellikli Vitaminler

A, B,C,D,E vitaminleri güçlü antioksidan özelliği olan vitaminlerdir. Beslenmede bol bol alınmalı, cilt bakım ürünlerindeki içeriklerine dikkat edilmelidir.

C ve E vitaminin yeri özeldir. Cildi sadece gençleştirmekle kalmazlar. Ciltteki lekeleri azaltır, yara iyileşme sürecini hızlandırdığından diğer kozmetik tedavilerin uygulanmasını da kolaylaştırır. E vitamini ise tüm vücutta yağların koruyucusu olduğundan sadece cilt güzelliğinde değil, kalp  sağlığının korunmasına da yardım eder.

Antioksidan Özellikli Enzimler

Alfa lipoik asit, Coenzyme Q- 10, Omega3-6, L-karnitin, glutamin vb. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, krom, selenyum, çinko gibi minerallerin de yeterli alınması gerekir.

Antioksidanların yararları nelerdir?

Anti oksidanlar cilt hücrelerinin serbest radikallere karşı kuvvetlendirilmesine yardımcı olur. Cilt üzerinde zararlı maddelerin oluşmasını, büyümesini engeller ve yaşlanmayı  önlemeye yardım eder.

Antioksidanların cilt ve saç için  yararları:

  1. Kan dolaşımını artırır:

Antioksidanlar, kan dolaşımını arttırarak ve hücre metabolizmasını iyileştirir. Sivilce, akne, siyah nokta ve kırışıklıkların tedavisinde son derece etkili sonuçlar verirler.

  1. Cilt sıkılaştırma:

Yaşlanma etkilerini erteler. Örneğin Koenzim Q-10  göz çevresi bakım ürünlerinin formüllerinde sıklıkla kullanılır.

  1. Yaşlanma karşıtı özellikleri:

Yaşlanma doğal bir süreç olduğundan yaşlanma belirtilerini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Antioksidanlar ciltte oluşan ince çizgilerin hafiflemesine yardımcı olurken aynı zamanda derin kırışıkların oluşmasını da engeller. Böylece yaşlanma belirtilerini azaltmak ve ertelemek mümkün olur.

  1. Güneş hasarı en aza iner:

Güneşin zararlı UV ışınları cildin hızla yıpranmasına ve kurumasına neden olur. Antioksidanlar kan akışına yardımcı olurken cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Güneş hasarını onarır ve cildin görünümünü iyileştirir.

  1. Sağlıklı saçlar için:

Saçların kırılması ve dökülmesi, beslenme eksikliği ile de yakından ilgilidir. Antioksidan içeren besinler günlük beslenme düzenine dahil edildiğinde saç dökülmesi önlenebilir ve saçların sağlıkla uzamasını sağlanır.

Oriflame, bilimin rehberliği ve teknolojinin desteğiyle, yaşlanma belirtilerine doğrudan odaklanır ve onları cilt bakım rutini ile aşmaya çalışır.

Temizleme- tonikleme,  göz çevresi bakımı, güçlendirme ve nemlendirme olmak üzere dört adımdan oluşan cilt bakım rutininde önerilen her ürün cildin çeşitli ihtiyaçlarını gidermeye yöneliktir.

Oriflame cilt bakım  ürünleri, içeriğindeki zengin vitamin ve minerallerle cilde yoğun nem vererek cilt tonunu zenginleştirmeye ve cilde doğal bir ışıltı kazandırmaya yardım eder. Cildin elastikiyetini arttırır, kırışıklıkları önler, dolgunlaşmasını sağlar ve yaşlanma lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Özetle; doğru ürünlerle uygulanan bir cilt bakım rutini  cildi yeniden yapılandırır, daha genç ve ışıltılı görünmenizi sağlar.

Oriflame Üye Ol
Kaynak: tr.oriflame.com 2021

Bir cevap yazın

1 × one =